Aborcja, surogatka, owocowe czwartki i inne benefity

Ostatnie wydarzenia mocno wpłynęły na rynek pracy nie tylko w Polsce ale również na świecie. Z jednej strony tysiące ludzi straciło pracę, z drugiej ci najbardziej pożądani na rynku pracy jeszcze wyżej podnieśli swoje oczekiwania, nie tylko finansowe. Pracodawcy zaczynają się prześcigać w tworzeniu jak najbardziej atrakcyjnych miejsc pracy, oraz co raz bardziej manifestują swoje poglądy oraz kulturę firmy właśnie zgodnie z nimi proponując benefity.

Najpopularniejszymi benefitami pozapłacowymi w Polsce w 2021r. były te związane z opieką medyczną, ubezpieczeniem czy kartami sportowymi. Owocowe czwartki, darmowe obiady, kawa i herbata chociaż nadal pojawiają się bardzo często w ogłoszeniach o pracę, raczej nie mogę być uznawane za te decydujące przy przyjęciu oferty zatrudnienia. Jednak na rynku są też ci bardziej kreatywni pracodawcy. Za najciekawsze benefity w Polsce możemy uznać: wolne w urodziny, płatny dodatkowy urlop tacierzyński czy opieki nad rodzicami i innymi starszymi członkami rodziny. Dla miłośników zwierząt atrakcyjnym benefitem może okazać się możliwość przychodzenia z psem czy urlop z okazji przyjęcia do rodziny nowego zwierzęcia. Poza tym zajęcia sportowe w czasie pracy, nawet 20% czasu pracy na realizację kursów i uczenie się czy masaże.

Na świecie kreatywność pracodawców jest jeszcze większa. Można załapać się na nielimitowany płatny urlop, surfing, wakacje albo… dopłatę do aborcji. W USA trwa właśnie dyskusja nad zaostrzeniem prawa aborcyjnego. Na przełomie czerwca i lipca ma się okazać czy nowe prawo zostanie uchwalone, a wtedy 13 stanów zadeklarowało wprowadzenie zupełnego zakazu aborcji, a kolejne planują to zrobić w kolejnych miesiącach.

Na te plany zareagował Amazon, który jest drugim co do wielkości pracodawcą w USA. Wyprzedza go tylko Walmart, który jednak nie zadeklarował podobnego benefitu. Pracownicy Amazona mają otrzymać 4000$ na podróż oraz przeprowadzenie aborcji w stanie, w którym jest ona legalna. Nie są jedyną firmą, która ma tego typu aborcyjny benefit. Apple, Citigroup, Match Group i Bumble również oferują tego typu dopłatę dla swoich pracowników. Co więcej, zdecydowały się na ten krok jeszcze wcześniej niż Amazon. Znacząca różnica polega jednak na liczbie zatrudnianych pracowników oraz tym, że główną siłą Amazona stanowią pracownicy niższego szczebla. Amazon zatrudnia ponad milion pracowników fizycznych. Pozostałe firmy zatrudniają głównie specjalistów i ekspertów, dla których dokonanie aborcji w innym stanie nie powinno stanowić aż takiego finansowego wyzwania.

Dyrektorka do Spraw Różnorodności, Miriam Wallen z Yelp’s określiła nowe prawo bardzo szkodliwym w kontekście walki o równouprawnienie i pomoc kobietom w rozwoju ich karier. Natomiast pracownicy Amazona, który jest szeroko krytykowany za warunki pracy i opiekę zdrowotną swoich pracowników, mówią, że czują się lepiej pracując i wiedząc, że będą mogli skorzystać z takiego finansowego wsparcia.

Jednocześnie co raz więcej firm, już w roku 2019 wspierało swoich pracowników w powiększeniu rodziny. Na przykład Yahoo opłaca pracownikom mierzącym się z niepłodnością m.in. zabieg in-vitro, zamrożenie komórek jajowych czy spermy. Za to American Express wspiera pracowników w opłaceniu surogatki czy procesu adopcji.

Tego typu benefity mogą z pewnością odstraszyć pracowników, którzy mają zdecydowane poglądy. Z drugiej strony co raz widoczniej widać jak bardzo życie prywatne wpływa na wyniki naszej pracy i jak pracodawcy co raz bardziej dbają o to, żeby w tym życiu osobistym pracowników wspierać. Jednocześnie jasno widać jak ważne jest „odrobienie zadania domowego” i przed pójściem na rozmowę rekrutacyjną sprawdzenie potencjalnego pracodawcy. Dzięki temu będziemy pewni, że pracujemy w firmie i przyczyniamy się do wzrostu pracodawcy, z którego wartościami i celami się zgadzamy, i które wspieramy.

P.S.
Mogą Cię zainteresować poniższe artykuły:
Zaskakujące benefity
Protocol – Amazon
Protocol – Yelp

Mogą Cię zainteresować również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *