Extended DiSC – Twój styl komunikacji

Zastanawiałaś się kiedyś dlaczego Twój szef zupełnie nie potrafi Cię zmotywować? Rozważałaś kiedyś co w danej sytuacji, przy wypełnianiu określonych obowiązków zawodowych jest Twoim stresorem? I dlaczego tak ciężko jest współpracować z niektórymi ludźmi? Wystarczy 10minut i możesz poznać odpowiedź!

Extended DISC jest to metoda analizy behawioralnej. Oparta została na teorii Gustava Junga i wykorzystuje czterostrefowy model ludzkich zachowań. Na podstawie odpowiedzi udzielonych, w krótkim teście sprawdza sposób reakcji i zachowania w różnych sytuacjach – sposób komunikacji, czy podejmowania decyzji. Co istotne, ta metoda sprawdza również te zachowania, które są nam nawet nieuświadomione! Dzięki temu, w raporcie otrzymujesz informacje nie jaka chcesz być, czy do jakich wyników i zachowań aspirujesz, ale jaka jest rzeczywistość, co może być czasem sporym zaskoczeniem.

Do czego mogą być przydatne wyniki tego testu, poza po prostu „poznaniem siebie”?
– poznasz swój styl zachowań oraz sposób podejmowania decyzji (jakie są Twoje priorytety np. „święty spokój” czy „dobro ogółu”, a może charakteryzuje Cię „strach przed zmianą”?
– poznasz swój styl komunikacji, a więc zarówno swoje mocne strony w komunikacji oraz te, które mogą być uznane za słabość np. co jest dla Ciebie najważniejsze podczas podejmowania decyzji, jakie pytanie sobie wtedy zadajesz – co?, kto?, jak? a może dlaczego?
– poznasz to, co działa na Ciebie motywująco oraz to, co może działać demotywująco
I na koniec to, co dla mnie jest przeogromną wartością, dzięki lepszemu poznaniu siebie będzie Ci łatwiej zauważyć i zinterpretować zachowania innych, które mogą być „w Twoim stylu” albo od „Twojego stylu” bardzo odległe.

Bardzo ważne jest, że chociaż DISC wyróżnia cztery sposoby/ modele zachowań, to nie wartościuje ich. Każdy model ma swoje mocne i słabe strony i chociaż często mamy tendencję do uznawania, że któraś opcja jest „najgorsza” albo „najlepsza” to w tym przypadku zdecydowanie to tak nie działa.

Często te cztery modele określa się literami, albo kolorami. I tak:
D – czerwony (intuicja i myślenie)
I – żółty (intuicja i uczucia)
S – zielony (percepcja i uczucia)
C – niebieski (percepcja i myślenie)
Nie zdradzę Ci moich wyników, ale mogę powiedzieć, że u mnie nie występuje kombinacja „intuicji i myślenia”, bo ja zdecydowanie jestem serce nie mózg. Chociaż brak czerwonego obszaru nie był dla mnie specjalnym zaskoczeniem to rozłożenie pozostałych obszarów już tak. Pokazało mi to zupełnie nowe przestrzenie do pracy i wytłumaczyło niektóre z moich „irracjonalnych” decyzji…

Jak wygląda skorzystanie z tej metody?
Uzupełniasz krótki test, i tutaj uprzedzam, że pytania możesz uznać za naprawdę dziwne, wręcz denerwujące. Ja kilkukrotnie się wręcz zdenerwowałam nad ich „bezsensem” i chciałam odłożyć wypełnianie testu na kiedy indziej. Nie ma jednak takiej możliwości, albo inaczej – bardzo ważne jest, żeby test wykonać „za jednym razem”, bez dodatkowych rozpraszaczy (np. w tramwaju, z płaczącym dzieckiem na kolanach, albo gotując obiad). To jest naprawdę chwila, warto się skupić na zadaniu i odpowiadać zgodnie z pierwszą myślą, która przyjdzie do głowy. Po uzupełnieniu testu otrzymujesz kilkustronicowy raport (chyba, że wykupujesz test wraz z konsultacją np. u mnie) Wtedy test otrzymasz dopiero na konsultacji. Dlaczego? Bo możesz się uprzedzić co do wyniku, źle je zinterpretować, a przez to sobie zaszkodzić. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na wsparcie w interpretacji wyników, czy też nie sam raport jest bardzo czytelny i szczegółowy. Otrzymujesz w nim określony zarówno obszar swoich naturalnych zachowań, oraz wskazanie sposobu, w jaki obecnie wydaje Ci się, że powinnaś się zachowywać. Tak, DISC jest w stanie określić jakie zachowania przyjmujesz, ze względu na swoją obecną sytuację (którą może być np. powrót na rynek pracy po urlopie macierzyńskim, gdzie będziesz na siłę rezygnowała z zachowań z obszaru żółtego, a przyjmowała postawę czerwoną, bo przecież „ludzie w pracy tak robią”). Po zapoznaniu się z raportem pozostaje praca nad sobą, obserwowanie swoich zachowań, wyłapywanie tych trudnych i tych nienaturalnych dla nas, które mogą powodować dodatkowy stres i zmęczenie. Najlepiej czujemy się w sytuacjach, które nie wymuszają na nas zmiany naturalnych zachowań i dobrze, żeby środowisko w pracy, jej rodzaj, codzienne zadania nas w tym wspierały i pozwalały wykorzystywać naturalne talenty.

DISC możesz spotkać w ponad 1300 polskich organizacjach, które wykorzystuję tę metodę do lepszego poznania swoich pracowników, również tych potencjalnych. Z testem możesz się spotkać podczas: rekrutacji, kreowania ścieżki kariery, tworzenia zespołów, awansów, szkoleń itd.

Dla wielu robienie tego typu testów może być stratą czasu (chociaż to naprawdę max 10 minut!), albo pieniędzy. Jeżeli dobrze nie zinterpretujemy wyników, nie wyciągniemy wniosków i nie podejmiemy pracy nad sobą, to pewnie tak może faktycznie być. Jeżeli jednak chcesz w pełni świadomie podjąć decyzje o ścieżce kariery, wykorzystać swoje talenty i mocne strony, to na pewno DISC Ci w tym pomoże.

Mogą Cię zainteresować również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *