Dużo się mówi o tym, żeby dopasowywać CV pod konkretną ofertę. To zwiększa szanse przejścia wstępnej selekcji i dobicia się do rekrutera, na którym już spokojnie można zrobić powalające wrażenie, oczarować go swoim urokiem, zakryć wszystkie braki w doświadczeniu i przekonać, że to właśnie Ty jesteś tym kimś bez kogo firma sobie nie poradzi.
Niestety, siły na takie zabawy, jak pisanie CV pod ofertę starcza na max pięć pierwszych ofert. Gdy telefon milczy, a aplikację wysyłasz do 30, 40, 50 firm i stanowiska są coraz bardziej oddalone od pracy marzeń, tym bardziej masz w głębokim poważaniu jak to CV wygląda. Skoro masz robić coś czego nie chcesz i jest poniżej Twoich ambicji i kwalifikacji to niech w końcu Cię zatrudnią i ukrócą tę przykrą farsę. STOP! Nie idź tą drogą, bo nic z tego dobrego nie wyjdzie. Ani dla Ciebie, ani dla potencjalnego pracodawcy. Zatrzymaj się przy pierwszych 20 ofertach i doczytaj ten artykuł do końca.
Poniżej przygotowałam dla Ciebie kilka prostych tricków, które pozwolą Ci jednym wzorem CV i kilkoma szybkimi zmianami dopasować CV pod ofertę tak, żeby rekruter nie zauważył, że jest 100 osobą, której wysyłasz tak doskonale dopasowaną aplikację.
1. Czytaj ogłoszenia!
W każdym ogłoszeniu znajdują się informacje kluczowe, których rekruter będzie szukał w Twoim CV – ich obecność albo też brak, zadecyduje o tym, czy odłoży Twoją aplikację do „zadzwonić” czy „podziękować, albo też nie, bo jestem takim ważnym i zajętym rekruterem, że nie mam na to czasu”. Jak analizować ogłoszenia podpowiem Ci innym razem. Na co musisz zwrócić uwagę, to umiejętności twarde np. obsługa programu SAP, angielski na poziomie C1 itd. Umiejętności miękkie zawsze na plusie, ale raczej nie bywają decydującymi na tym etapie.
2. Umieść słowa klucze w CV
Jak już wiesz, czego rekruter szuka, postaraj się to wpleść w swoje CV. Nie musi być od razu na wymaganym poziomie – nie kłamiemy! Czasami jednak bywa tak, że kandydaci sami siebie nie doceniają i ważnym jest, żeby rekruter dał Ci szansę wypowiedzieć się na temat twoich umiejętności. Być może planują w firmie dodatkowe szkolenie z SAPa i wystarczy, że wiesz jak program wygląda, nie musisz być w nim biegły. Tak samo z językami, być może na poziomie C1 ma być umiejętność rozumienia tekstu pisanego, być może komunikacja – tego nie wiesz, ale jak nie napiszesz to nie dasz rekruterowi szansy, skonfrontowania Twoich wyobrażeń z wymaganiami.
3. Podsumowanie
Pewnie nie pisałeś CV z podsumowaniem w szkole, bo jest to dosyć nowa sprawa. Podsumowanie to kilka zdań, mówiących o Twoim doświadczeniu i oczekiwaniach w stosunku do przyszłego stanowiska – w jakim kierunku chcesz się rozwijać. Zawrzyj w nim wszystko co najważniejsze, a ułatwisz pracę nie tylko rekruterowi ale dasz sobie głos, zanim rekruter Cię do niego dopuści. Dodatkowo, nie musisz przerabiać całego CV żeby dodać „słowa klucze”, wystarczy przeredagowanie jednego zdania w podsumowaniu i gotowe!
O tym, jak napisać takie podsumowanie dowiesz się w niedalekiej przyszłości. Na ten moment, przydatnym może być taki przykład:
Od ponad 10 lat pracuję w handlu. Przez 6 lat, z dużym powodzeniem prowadziłam własną działalność gospodarczą zajmującą się dystrybucją ubrań dziecięcych. Od 4 lat pracuję jako menadżer w sklepie obuwniczym. W pracy cenię codzienny kontakt z klientem, dbanie o poziom usług oraz zarządzanie zespołem w miłej i koleżeńskiej atmosferze. Obecnie szukam pracy na stanowisku menadżerskim, gdzie będę mogła dalej rozwijać swoje umiejętności zarządzania zespołem.
Jeżeli masz jakieś super osiągnięcia, również warto to umieścić w podsumowaniu, wtedy masz pewność, że ta informacja rekruterowi nie umknie!
Stosując się do tych trzech powyższych kroków, wystarczy, że stworzysz jeden uniwersalny format CV – gdzie zawrzesz wszystkie najważniejsze informacje na swój temat. Gdy natrafisz na ogłoszenie, które wydaje Ci się interesujące przeczytaj je dokładnie, pomyśl – czego oni mogą oczekiwać od idealnego kandydata i umieść to w CV. Jeżeli jakieś umiejętności nie posiadasz, ale jesteś gotowy to nadrobić np. czytając branżową literaturę, realizując kurs online itd. napisz o tym w podsumowaniu – pokaż, że się rozwijasz i Ci zależy.
I tym sposobem, tworząc jeden wzór CV możesz zdobyć wszystkie zaproszenia na rozmowy, o których tylko marzysz (a przynajmniej zdecydowanie zwiększyć swoje szanse).
Powodzenia!