Mama wraca do pracy po urlopie macierzyńskim – cztery pytania, od których trzeba zacząć.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim u wielu mam powoduje bezsenność. Czy potrafisz jasno określić co jest dla ciebie najważniejsze. Czy wiesz, jakie potrzeby ma twoja rodzina. Czy te potrzeby i twoje cele są spójne? Być może jeszcze nie, ale kiedy odpowiesz sobie na kilka pytań, wszystko może się zmienić.

Temat powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim jest trudny. To chyba nigdy nie są łatwe decyzje i emocje. Nawet jeżeli mama cieszy się z powrotu na rynek pracy, to często jest jej smutno ze względu na rozłąkę z dzieckiem. Są różne możliwości, czasem nie jesteśmy w stanie skorzystać z tego idealnego. Wtedy też trzeba poszukać innej, najlepszej drogi dla swojej rodziny. Najlepiej zacząć te rozważania jeszcze na etapie ciąży. Tak, nie wiesz wtedy jakie jest twoje dziecko i jak będzie wyglądało wasze wspólne życie. Będziesz jednak w stanie rozważyć tak zupełnie na spokojnie kilka możliwych scenariuszy. Być może z żadnego z nich nie skorzystasz, ale wnioski do których dojdziesz na pewno będą przydatne. Odpowiedzenie na te pytania ułatwi Ci podjęcie decyzji.

1. Jaką mam sytuację?

Banalne pytanie? A jesteś w stanie od razu na nie odpowiedzieć, bez dłuższego zastanowienia? Jak wygląda twoja sytuacja? Czy masz rodzinę? Czy masz męża lub partnera? Czy on nie tyle wykazuje chęci, co jest możliwość żeby zajął się dzieckiem w czasie twojej pracy? Jakie masz dziecko? Czy twoje dziecko jest zdrowe, czy potrzebuje rehabilitacji? Czy twoje dziecko jest spokojne? Czy usypia tylko na rękach? Czy masz psa z którym musisz kilka razy dziennie wychodzić? Czy masz więcej dzieci? Czy mieszkasz poza miastem? Czy mieszkasz w centrum?

Sporo, co? Tych pytań można mnożyć jeszcze dziesiątki. Kiedy sobie na nie odpowiesz, wtedy będziesz mogła zacząć rozważania. Odpowiedzi, na te wszystkie pytania podpowiedzą Ci w jakiej sytuacji obecnie się znajdujesz.

2. Priorytety – co jest dla mnie ważne?

Jakie masz priorytety? Praca, czy rodzina? Wakacje na Wyspach Kanaryjskich czy na RODos u teściów? Codzienna zabawa z dzieckiem przez 2h, czy może wspólne weekendy wam wystarczą? Chcesz dostać awans w tym roku? Chcesz zrobić nowy kurs, dostać podwyżkę? Marzy ci się wybudowanie domu? Mieszkanie w bloku jest spoko? Planujesz więcej dzieci?

Na te pytania nie ma poprawnej odpowiedzi. Masz na nie odpowiedzieć najlepiej na kartce, żeby móc do tego wrócić. To są twoje priorytety, rzeczy ważne. Nadając im różną wagę możesz stwierdzić na czym ci najbardziej zależy.

3. Czego potrzebuje moja rodzina?

Odpowiedziałaś już sobie co jest dla ciebie ważne. Co sprawia ci przyjemność, realizacja jakich priorytetów będzie dla ciebie najlepsza. Czas się teraz zastanowić nad swoją rodziną. Oczywiście, jesteśmy ważne. Bardzo ważne. Jednak oni, ich dobro też ma znaczenie. Jesteś najlepszą specjalistką od swojej rodziny i tylko Ty wiesz co jest dla was najlepsze. Dobrze jest się nad tym zastanowić.

Czy moje dziecko potrzebuje mnie cały czas? Czy mąż/partner ma bardzo męczącą pracę, po której musi odpocząć? Czy dziadkowie potrzebują mojego wsparcia? Czy mamy psa, który boi się zostać sam przez cały dzień? Czy moje dziecko ma zajęcia dodatkowe? Czy moje dziecko często choruje? I wiele, wiele innych. Już ty wiesz jakich najlepiej pytań

4. Kim jestem?

Jesteś najpierw mamą czy profesjonalistką? Jakie masz wykształcenie, predyspozycje, preferencje? Jesteś kobietą zorganizowaną? Czy jesteś osobą, która lubi rano pospać? Czy łatwo radzisz sobie ze stresem? Czy jesteś kimś, kto lubi powolne poranki, albo jednak woli wstawać o świcie?

To jest ważne, uświadomienie sobie kim się jest. Jakie się ma mocne i słabe strony. W jakich warunkach najlepiej się działa i pracuje, jakie środowisko jest najlepsze do działania. Jeżeli lubisz stały rytm dnia i rutynę, to praca trzyzmianowa może być trudnym wyzwaniem. Jeżeli lubisz kiedy się dużo dzieje, to raczej praca na taśmie może być dla ciebie bardzo trudna do zniesienia. Jeżeli jesteś najpierw mamą, to praca w której potrzebne jest pełne poświęcenie uwagi również po godzinach może nie być najlepszym rozwiązaniem – doprowadzi cię tylko do frustracji.

Tylko cztery grupy pytań. Kiedy sobie na nie odpowiesz, najlepiej jeszcze w ciąży, a następnie na długo przed powrotem do pracy i samym powrotem będziesz miała pełen obraz tego jak wygląda twoja sytuacja. Jakie potrzeby ma twoja rodzina, jakie masz warunki i możliwości, jakie rozwiązanie jest zgodne z potrzebami twojej rodziny. Ostatecznie kim jesteś, co jest dla ciebie ważne i czego potrzebujesz żeby osiągnąć satysfakcje i work-life balance.

Podejmowanie się szukania nowej pracy, czy zaczynania działalności gospodarczej może jedynie spotęgować stres, zmęczenie i konflikty w rodzinie. Będziesz się czuła rozdarta, bez jasno określonych priorytetów i celu. Kiedy już sobie poukładasz te wszystkie kwestie będziesz już na początku wiedziała, czy dana oferta jest dla ciebie. Czy będziesz w stanie dojeżdżać do siedziby firmy, czy możesz pracować w takich godzinach. Czy spokojnie możesz iść do pracy bo wiesz, że twoje dziecko jest zaopiekowane. Dodatkowo, rozważając te kwestie odpowiednio wcześnie dajesz sobie czas na zmiany. Zmianę sytuacji, przeorganizowanie życia rodzinnego, przygotowanie dziecka i przeszkolenie męża czy opiekunki z opieki nad dzieckiem.

Ty naprawdę znasz odpowiedzi na te pytania i wiesz jakie rozwiązanie jest dla was najlepsze. Musisz się nad nim tylko zastanowić.

Mogą Cię zainteresować również

1 komentarz

  1. Potrzebowałam zadać sobie właśnie takie pytania. Zastanawiam się właśnie jaką ścieżkę wybrać. Jestem po macierzyńskim i teraz czeka mnie właśnie podjecie decyzji. Utwierdziłaś mnie w moim wyborze 😉 Dziękuję za ten tekst!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *