Rekrutacyjna ściąga Mamy – rozmowa rekrutacyjna online

Rozmowa rekrutacyjna, to rozmowa rekrutacyjna. Czy odbywa się twarzą w twarz czy online. Jednak, każda z nich rządzi się swoimi prawami i dobrze jest się przygotować w kontekście tych różnic. Obecnie nie ma szans na inną rekrutację niż ta zdalna, nie ma zatem co zaprzepaszczać szans, które się pojawiają.

Rozmowa rekrutacyjna to najczęściej najważniejszy etap całego procesu rekrutacyjnego. To podczas niego masz największe szanse przekonać do siebie rekrutera, przyszłego przełożonego i inne osoby w firmie. Coraz częściej jednak zdarza się tak, a w obecnej sytuacji to tylko w ten sposób się to odbywa, że rozmowa przeprowadzana jest online. Jest wiele możliwości tego, jak rekruter będzie chciał z Tobą rozmawiać. Może być to przez Skype, wtedy koniecznie zadbaj o login, którego nie będziesz się wstydzić. W tym względzie zasada jest dokładnie taka sama jak przy adresie e-mail. Takich rzeczy, o które warto zadbać jest więcej:

1. Internet – upewnij się, że masz dobre połączenie. Czasami to nie zależy od nas, ale akurat na czas rozmowy możesz zrezygnować z używania tego samego połączenia przez inne urządzenia, wtedy sieć będzie mniej obciążona.

2. Cisza i spokój – to, że rozmowa odbywa się online nie znaczy, że to będzie okej jeżeli w tle nagle zaczną chodzić członkowie Twojej rodziny, albo w tle będą rozmawiać czy gotować sobie wodę na herbatę.

3. Tło – nie będzie widać tylko Ciebie, ale również to, co znajduje się za Tobą. Dobrze gdyby tło nie rozpraszało i nie odwracało uwagi rozmówcy od Ciebie. Najlepiej ustaw się tak, żeby za Tobą była gładka ściana.

4. Światło – nie ustawiaj się tak, żeby słońce czy lampa świeciły prosto na kamerkę. Najlepiej żeby padały na twoją twarz wtedy będziesz lepiej widoczna.

5. Telefon – wyłącz go! Na dzwonek do drzwi nic nie poradzisz, domofon możesz wyciszyć na czas rozmowy.

6. Strój – od pasa w górę (o ile na nie zapomnisz i nie wstaniesz) powinien być taki, jaki założyłabyś na rozmowę w siedzibie firmy. Podobnie makijaż i fryzura.

7. Długopis i kartka – możesz robić notatki, to jest okej. Ba, ja Cię wręcz namawiam do wydrukowania swojego CV i Rekrutacyjnej ściągi Mamy. Możesz spokojnie robić w trakcie notatki, czy wspierać się tym, co sobie wcześniej napisałaś.

8. Szklanka wody – woda albo kawa, coś do picia żeby zwilżyć usta jest jak najbardziej ok.

9. Mikrofon/ słuchawki* – miej na wszelki wypadek, być może się przydadzą. Ja osobiście zawsze stosowałam i dla mnie to idealne rozwiązanie.

Sporo tego? Nie, bo tak naprawdę dochodzi tylko kilka punktów, które służą głównie Twojemu komfortowi, żeby nic Cię nie rozpraszało i żebyś była spokojna i pewna siebie.




A jak korzystać z Rekrutacyjnej ściągi Mamy – rozmowa rekrutacyjna online? Przede wszystkim, ma być dla Ciebie pomocna. Korzystaj z niej tak, jak czujesz, że najlepiej Ci odpowiada. Poza tym, jej celem było ułatwienie przygotowania się do samej rozmowy, od strony merytorycznej. I tak:

1. Uzupełnij przed rozmową punkt pierwszy. Nazwa firmy, dane rekrutera, swoje widełki finansowe. Miej to na papierze, w widocznym miejscu, żebyś mogła spokojnie rzucić na to okiem. Ba, jeżeli dobrze ustawisz kamerkę, to rekruter zobaczy tylko to, że opuściłaś wzrok, nie że korzystasz z jakichś pomocy (co w gruncie rzeczy, nie jest żadnym błędem)

2. Porównaj ogłoszenie ze swoim CV, które wysłałaś do tej firmy. Które z kluczowych kompetencji posiadasz i jak to „udowodnisz” – czy jesteś w stanie podać przykład, który potwierdzi, że się wykazałaś np. umiejętnością pracy w grupie? Może były jakieś wymierne efekty? Z drugiej strony w ramce wypisz wszystko te kompetencje, których nie posiadasz abo w zbyt małym stopniu. Od razu szukaj rozwiązań i możliwości ich zdobycia – zapisanie się na kurs językowy, kurs excela etc.

3. Pytania od rekrutera, które czujesz, że mogą paść. Dobrze wcześniej zastanowić się nad tym jak pokrótce opowiesz o sobie, dlaczego chcesz pracować akurat w tej firmie etc.

4. Informacje, które posiadasz na temat firmy. Tutaj, bardzo pomocna może się okazać ściąga nr 1, czyli ta z rozmowy telefonicznej. Rekruter podczas tej rozmowy powinien podać Ci informacje na temat firmy, przedstawić ją. Jeżeli wtedy robiłaś notatki, to teraz wystarczy je potwierdzić np. sprawdzając stronę internetową firmy. Jakie ta firma ma wartości, czym się kieruje, jaka jest jej misja?

5. Tutaj zapisz to, co mówił rekruter. Jest to bardzo ważne, żebyś mogła wrócić do tych informacji, kiedy będziesz podejmować decyzję o przyjęciu oferty zatrudnienia. Może się również przydać przy kolejnych rozmowach rekrutacyjnych, kiedy będziesz się przygotowywać do rozmowy – co rekruter mówi o firmie, jakie informacje są ważne.

6. Miejsce na Twoje pytania, bo pytać zawsze warto. I o ile rozmowa telefoniczna, to nie był najlpeszy moment na zaspokojenie ciekawości, tak tutaj możesz poszaleć. Pytaj o wszystko, co Cię nurtuje, a jest ściśle związane z samą rekrutacją czy firmą.

Jakkolwiek będziesz się czuć po rozmowie, to są Twoje subiektywne odczucia. To do rekrutera należy decyzja co będzie dalej. Pomyśl ile ta rozmowa Cię nauczyła i nie martw się na zapas. Spokój i opanowanie są tutaj bardzo ważne. Szczególnie jeżeli coś pójdzie nie tak. Zerwie się połączenie, nie będziesz widzieć rozmówcy, albo co chwilę nie będziesz go słyszeć. Takie rzeczy zdarzają się podczas rozmów online. Jest to niejako wpisane w ryzyko i nikt nie będzie tym zaskoczony. Możliwe też, że rekruter będzie chciał rozmowę nagrać. Spokojnie, ma to najczęściej na celu możliwość powrotu do tej rozmowy podczas dalszego procesu rekrutacji, dalszy rozwój rekrutera i szlifowanie warsztatu przez niego i innych rekruterów w firmie. Możliwości jest bardzo wiele. Dwie podstawowe: to nie ma żadnego znaczenia dla przebiegu samej rozmowy, to nagranie nie będzie krążyło ani po firmie, ani po internecie. Jest tylko dokumentem z archiwum, czy materiałem szkoleniowym.

Mogą Cię zainteresować również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *