Szukanie pracy to nie jest przyjemny proces. Możemy jednak go w pewien sposób sobie umilić i zabezpieczyć się przed negatywnymi wpływami. Szczególnie, w kwestii utraty wiary we własne siły i kompetencje. Ba, możemy tak zadziałać, że okres bezrobocia i faktycznego szukania nas ominie!
Jak aktywnie szukać pracy? Oczywiście, że pracy należy szukać skutecznie. Jednak jak to skutecznie powinno wyglądać?
Przede wszystkim dobrze jest się orientować w rynku pracy, w swojej branży. Na jaką firmę możesz zmienić tę, w której obecnie pracujesz żeby jak najlepiej wykorzystać swoje doświadczenie i umiejętności? Co zrobić żeby awansować w swojej branży? Zrób search, rozejrzyj się po rynku. Dowiedz się od znajomych po fachu jak sytuacja wygląda u nich w firmie. Spytaj bardziej doświadczonych, na wyższych stanowiskach jakie umiejętności, certyfikaty, kompetencje warto rozwijać, w co warto inwestować swój czas i pieniądze.
Po drugie ustal swoje priorytety. Jeżeli je spiszesz wcześniej, wszystko to, na czym Ci w nowej pracy zależy. Dodatkowo, zapiszesz wszystkie swoje atuty, będzie Ci łatwiej w chwilach zwątpienia. Kiedy człowiek za długo szuka pracy, jest gotowy przyjąć jakąkolwiek byle tylko tę pracę dostać. I zapomina wtedy, że będzie spędzał 2h dojeżdżając do pracy, albo że nie ma kto odebrać dziecka z przedszkola bo będzie pracować do 17:00. Kiedy to wszystko masz spisane wtedy łatwiej jest trzymać kurs, nie rezygnować z tego co jest naprawdę ważne.
Po trzecie, przygotuj swoje profile w social mediach. Przede wszystkim Linkedin oraz te, na które może zajrzeć zbłąkany rekruter. Nie musisz od razu naginać tego, co jest dla Ciebie ważne i istotne. Po prostu sprawdź czy wszyscy mają dostęp do materiałów, które udostępniasz, być może warto będzie je zablokować, również komentarze znajomych. Zadbaj o to, żeby nie czuć się później zakłopotanym, jeżeli w rekrutacji ktoś do tego tematu nawiąże. I Linkedin albo Goldenline. Te profile warto dopieścić, poprosić współpracowników i przełożonych o referencje. Jeżeli boisz się ich o to poprosić, żeby nie nabrali podejrzeń, Ty pierwsza napisz im referencje. Oni będą się później tylko odwdzięczać.
I kiedy już jesteś przygotowana do szukania pracy. Możesz przejść do aktywnego poszukiwania.
Oczywiście przeglądanie różnych stron z ofertami. To zalecam przez cały czas, żeby orientować się w rynku. Jednak o wiele ciekawszym rozwiązaniem i na pewno wymagającym zaangażowania, jest… kontakt z firmą! Jak to zrobić?
Najłatwiej przez social media, np. Linkedin. Najciekawsze oferty pracy nie pojawiają się na portalach z ofertami. Dlaczego? Bo to wiąże się z kosztami. Dlatego, często te najlepsze oferty, które są bardzo atrakcyjne dostają najbardziej czujni kandydaci, którzy już są w kontakcie z firmą. Ten kontakt możesz nawiązać zapraszając takiego rekrutera do swojej sieci kontaktów. Możesz mu od razu wysłać swoje CV z informacją, że gdyby szukali kogoś z Twoimi umiejętnościami, to jesteś. Możesz również komentować publikowane przez rekrutera treści – nawiążecie relacje, prawdopodobnie sprawdzi Twój profil i kiedy trafi się odpowiednia oferta, to sobie o Tobie przypomni.
Powiedz swoim znajomym o tym, że szukasz pracy. Nie ma w tym nic złego. Tak jak sama zatrudnisz hydraulika po znajomości, tak też Ciebie może ktoś polecić do pracy. Przecież na koniec i tak przechodzisz przez proces rekrutacji, a to, że trafiłaś z polecenia? W większości firm, nie ma to znaczenia jeżeli nie jesteś dopasowana do oferty. Nawet jeżeli Twoi znajomi nie wiedzą nic o ofercie pracy dla Ciebie, mogą udostępnić Twój profil. W ten sposób możesz dotrzeć do osób, spoza swojej sieci kontaktów.
Aktywne szukanie pracy, wcale nie musi być bardzo aktywne. Wystarczy, że przez cały czas będziesz dbać o swój profil specjalisty. Uzupełniony profil na Linkedin, udostępnianie swoich prac czy to na githubie, swojej własnej stronie www, czy pintereście. Udzielanie się na grupach specjalistycznych, poszerzanie swojej sieci kontaktów, oraz orientowanie się w swojej branży. Jakie firmy są wartościowe, gdzie warto pracować, od kogo dobrze jest się uczyć i jakie certyfikaty robić. W ten sposób, kiedy już podejmiesz decyzję o tym, że szukasz pracy po prostu o tym poinformujesz. Znajomych, rekruterów, firmy, które Cię interesują. Napiszesz do nich maila, złapiesz kontakt przez social media i się potoczy. Nie zapominaj przy tym o swoich priorytetach, mocnych stronach i tym, co jest dla Ciebie najważniejsze.